Oświetlenie rowerowe – wybieraj z głową

oświetlenie roweroweWybierając się na rower należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i rozwagi, zwłaszcza jeżeli zamierzamy jeździć po ulicy wraz z innymi uczestnikami ruchu.

Szczególnie teraz, wraz z nadejściem wiosny i coraz pogodniejszą pogodą liczba rowerzystów, zarówno tych doświadczonych jak i młodych, zaczyna się znacząco zwiększać. Należy mieć na uwadze, że na bezpieczeństwo na drodze mamy wpływ zarówno my jak i inni uczestnicy ruchu, którzy będą wchodzili z nami w różne interakcje, dlatego właśnie warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i oznaczenie swojej obecności na drodze.

lampka rowerowa led

Poruszając się po drogach miejskich, które z reguły są dobrze oświetlone, nie są nam potrzebne bardzo intensywne lampy, którymi musielibyśmy oświetlać sobie drogę w ciemnościach, wystarczą nam bowiem lampki rowerowe, które uwidocznią nas na drodze i sprawią, że inni uczestnicy, zwłaszcza kierowcy samochodów zauważą nas z odpowiedniej odległości.

Przepisy ruchu drogowego określają, że obowiązkowym światłem przednim dla rowerów jest lampka o jasnej barwie, a tylna w barwie czerwonej. Zamontowane oświetlenie rowerowe nie powinno przekraczać wysokości 150 cm, gdyż w przeciwnym razie mogą one oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Obowiązkowym wyposażeniem roweru są także światła odblaskowe, jednak muszą one przyjmować inny kształt niż trójkątny. Nie ma jednak górnego limitu odblasków, dlatego zawsze warto dodatkowo zabezpieczyć siebie i swój rower, np. nosząc kamizelkę odblaskową.

Oświetlenie rowerowe możemy podzielić na kilka kategorii, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać odpowiednie dla siebie i swojego jednośladu.

  • Sposób zasilania – pod tym względem możemy wyróżnić lampki na baterie oraz klasyczne dynamo. Wybierając oświetlenie pod tym względem warto rozważyć także w jakich warunkach będzie ono wykorzystywane, czy w jeździe po przygotowanych drogach miejskich (tu spokojnie wystarczy nam dynamo) czy również poza miastem, gdzie zróżnicowanie terenu może być na tyle duże, że niezbędne będzie dodatkowe oświetlenie bateryjne.

  • Sposób montażu – tu znajdziemy lampki rowerowe montowane na kierownicy, na widełkach błotnika, amortyzatora czy bagażnika. Różnią się one również rodzajem przypięć, dlatego w zależności od modelu oświetlenia, jedne będą się wpinać łatwiej, inne nieco trudniej.

  • Moc oświetlenia rowerowego – wyznacznikiem mocy światła jest jednostka zwana lumenami, zatem im więcej lumenów emituje lampa, tym mocniejszy strumień światła będzie emitować. W tym przypadku warto ponownie rozważyć okoliczności korzystania z oświetlenia rowerowego, bowiem do jazdy po dobrze oświetlonych drogach nie będzie nam potrzebne bardzo intensywne światło, a jedynie na tyle mocne, by gwarantować nam widoczność i bezpieczeństwo na drodze.

zestaw lampek rowerowych

Oświetlenie rowerowe, podobnie jak kaski rowerowe, to de facto jedyna forma ochrony, która może z powodzeniem zapobiec urazom a nawet tragedii na drodze. Warto mieć to na uwadze, bowiem i bardziej będziemy widoczni na drodze tym zwiększają się nasze szanse na bezpieczną i bezproblemową podróż w każdych warunkach.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s