Rowery elektryczne nie tylko dla emerytów!

rowery elektryczneDo niedawna rowery elektryczne kojarzyły się jedynie z pojazdami, które przeznaczone są dla osób starszych mających problemy z poruszaniem się. W ostatnich latach stają się one  popularne także wśród użytkowników młodszego pokolenia. Związane jest to z faktem, że na rynku rowerowym pojawia się coraz więcej pojazdów tego typu w różnych odmianach, co sprawia, że rower elektryczny zaczyna pełnić  zupełnie inne funkcje. Stanowi on pojazd, który umożliwia udanie się na długą wycieczkę przy zdecydowanie mniejszym wysiłku fizycznym niż w przypadku jazdy na klasycznym jednośladzie. Rowery elektryczne mogą być też dobrą alternatywą dla innych środków transportu wykorzystywanych do poruszania się po zatłoczonych miastach. Wypełniają one lukę pomiędzy tradycyjnymi jednośladami oraz skuterami.

rower elektrycznyCzęść społeczeństwa nie do końca wie, czym są rowery elektryczne. Mylnie sądzi się, że są to pojazdy, które poruszają się jedynie dzięki mocy generowanej przez silnik elektryczny. To myślenie jest oczywiście błędne. Zamontowana z tyłu pojazdu jednostka napędowa ma za zadanie wspomaganie pracy naszych mięśni, a nie jej zastąpienie. Co więcej, zgodnie z normami Unii Europejskiej rowery elektryczne mogą być wyposażone jedynie w silniki, których moc nie przekracza 250W. Ponadto jednostki napędowe tych jednoślad w ruch wprawiać może jedynie prąd o napięciu nie wyższym niż 48V. Gdy przekraczamy prędkość 25km/h lub kiedy przestajemy pedałować, silnik przerywa pracę.

elektryczne roweryJak wspomnieliśmy na początku do tej pory rowery elektryczne najczęściej używane były przez ludzi starszych. Dla nich udogodnienia oferowane przez ten typ pojazdów szczególnie przydatne są podczas jazdy pod górkę. Pedałowanie wspomagane pracą elektrycznego silnika jest dużo łatwiejsze i pozwala na wjazd na wzniesienia, które podczas jazdy na tradycyjnych jednośladach były przeszkodą zmuszającą do zejścia z roweru i prowadzenia pojazdu. Z elektrycznych rowerów korzystają także młodsi użytkownicy. Są to przede wszystkim dwie grupy ludzi. Pierwszą stanowią rowerzyści, którzy poruszają się po mieście. Dla nich ważne jest omijanie korków oraz ekologiczny sposób poruszania się. Wysiłek fizyczny w ich przypadku bardzo często schodzi na drugi plan. Wielu ludzi, szczególnie w lato, przed poruszaniem się na rowerze powstrzymuje pot, który wydziela się podczas jazdy w upale lub po wymagającym terenie.

Rowery elektryczne stanowią dla nich świetne rozwiązanie, gdyż jazda na nich jest nieporównywalnie mniejszy wysiłkiem fizycznym niż w wypadku poruszania się standardowym jednośladem. Drugą, liczną grupę użytkowników stanowią ci, którzy uwielbiają dyscypliny związane z jazdą górską. Dla nich, szczególnie dla amatorów, największą przyjemnością są zjazdy. Pojazd wspomagany silnikiem elektrycznym bardzo ułatwi wjazd na wzniesienie, czyli to, czego część z kolarzy górskich nie lubi.

Jednoślady wspomagane elektryczną jednostką napędową otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości. Za ich pomocą możemy praktycznie bezproblemowo pokonywać bardzo długie trasy, co ze względu na kondycje na nie najwyższym poziomie często było niemożliwe.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s