Wybieramy rowerek biegowy

Rowerek biegowy to wspaniała sprawa. Jest wprost doskonały do nauki jazdy. Pozwala wyrobić nawyk utrzymywania równowagi, przybierania prawidłowej postawy. W sklepach dostępnych jest bardzo wiele modeli rowerków, droższych i tańszych. Jaki wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupu oraz jaki powinien być rowerek, by był bezpieczny i wygodny dla naszego malucha?

By jazda na rowerku sprawiła maluchowi prawdziwą frajdę, warto wybrać taki, któr spełni pewne podstawowe wymagania. Jak nie zatonąć w morzu asortymentu dostępnego z sklepach i wyłowić z niego to, co najcenniejsze? Jak przy tym nie przepłacić za pojazd, który bardzo szybko pójdzie w kąt, razem z rozwojem naszego małego kolarza?

Przede wszystkim ważna jest regulacja siodełka. Warto kupować rowerki biegowe, które umożliwiają ją w większym zakresie. Sprawdź to podczas zakupu. Dopasuj wysokość siodełka do wzrostu malucha. Ważna jest przy tym długość nogi dziecka oraz wysokość siodełka od ziemi. Nóżki powinny być wyprostowane, ale maluch musi oczywiście dosięgać podłoża. Ponieważ dzieci szybko rosną, regulacja powinna mieć możliwie szeroki zakres.

Podczas zakupu wielu nabywców zastanawia się, czy lepiej wybrać rowerek drewniany, czy metalowy. Rowerki biegowe z drewna są lżejsze, co jest ich główną zaletą. Są też zazwyczaj ładniejsze. Ich wadą często jest mniejszy zakres regulacji siodełka. Zawsze trzeba to zweryfikować. Kiepsko wykonany rowerek drewniany będzie miał też mniejszą wytrzymałość.

Następny dylemat to wybór między rowerkami z kółkami piankowymi a pompowanymi. Kółka piankowe są lżejsze i tańsze. Nie trzeba ich pompować, nie ma ryzyka przebicia dętki. Ich wadą jest jednak mniejsza przyczepność. Rowerki biegowe z takimi oponami dobre się głównie dla małych dzieci, które jeżdżą wolniej i nie mają jeszcze takich umiejętności, by odczuć mniejszy komfort jazdy czy być narażonym na poślizgi przy większych prędkościach.

Maluch z pewnością szybko wyrośnie z biegówki i przesiądzie się na mały rowerek z pedałami. Warto jednak dołożyć pewnych starań, by jego pierwszy kontakt z dwoma kółkami był możliwie najprzyjemniejszy i najefektywniejszy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s