Buty rowerowe do zadań specjalnych?

Do jazdy na rowerze wystarczą co prawda zwykłe sportowe buty. W sklepach dostępne są jednak specjalne buty rowerowe. Czy różnią się od zwykłych?Czy faktycznie warto się w nie wyposażyć, czy jest to jedynie chwyt marketingowy?

W sklepach sportowych można znaleźć najrówniejsze buty do jazdy na rowerze. Wśród nich pojawiają się specjalne buty do kolarstwa szosowego, obuwie do jazdy terenowej na rowerach górskich i inne. Buty rowerowe przydają się nie tylko profesjonalnym kolarzom. Czym różnią się od zwykłych adidasów czy tenisówek?

Bardzo ważna jest podeszwa. W przypadku butów na rower powinna być ona maksymalnie sztywna. Wpływa to na lepsze przekazywanie siły na pedał, a także zwiększa komfort podczas jazdy. Mało sztywna podeszwa wygina się, powodując ucisk stopy, a co za tym idzie, większe zmęczenie.

Drugą istotną cechą jest sposób zapinania butów oraz kształt ich cholewki. Cholewka i zapięcie stabilizują stopę, co ma duży wpływ na pedałowanie. Dostępne są buty rowerowe zapinane na rzepy i sznurowane oraz z zapięciem łączącym obie te metody. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w klamrę, która umożliwia jeszcze lepsze dopasowanie buta do stopy.

Jak widać, rodzaj butów ma całkiem spore znaczenie podczas jazdy na rowerze i może zwiększyć nasz komfort oraz przyjemność z jazdy. Pewnie, że kiedyś nie było specjalnych butów, a nasi dziadkowie i tak chętnie jeździli na rowerach. jeśli jednak mamy do dyspozycji pewne udogodnienia, czemuż by z nich nie skorzystać?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s